Wykładziny dywanowe dostępne od ręki

Dywanowe wykładziny obiektowe charakteryzują się przede wszystkim bardzo dużą odpornością powierzchniową, która jest niezbędna w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Główne przeznaczenie wykładzin obiektowych to pomieszczenia użyteczności publicznej, biura, szkoły, teatry, kina, restauracje, galerie handlowe oraz hotele. Bardzo ważne jest, aby kontraktowe wykładziny dywanowe były odporne na zaplamienia, ścieranie, zniekształcania i uszkodzenia mechaniczne.

Do produkcji dywanowych wykładzin obiektowych najczęściej wykorzystywane są włókna sztuczne: polipropylenowe i poliamidowe. Zarówno włókna polipropylenowe jak i poliamidowe posiadają wiele odmian różniących się nie tylko budową i kształtem, ale także wytrzymałością. Włókna poliamidowe osiągają przewagę nad włóknami polipropylenowymi dzięki znacznie wyższej wytrzymałości.

Wszystkie wykładziny dywanowe mają budowę wielowarstwową. Runo wykładziny, czyli włókna włosia, jest wpikowywane na tkaninie, np. jutowej, zwanej pierwszym podkładem. Podkład właściwy zrobiony jest z juty naturalnej lub syntetycznej, bituminu, kauczuku, pianki poliwinylowej lateksowej lub filcu.